Türkiye de yenidoğan bebek ölümleri azaldı


​Türkiye genelinde 21 kez uygulanan simülasyonlu bebek eğitiminin 22.’si Van’da Double Tree By Hilton Otel’de yapıldı.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Neonatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Yalaz, amaçlarının yenidoğan yoğun bakımda bebeklere bakım koşullarını daha iyi bir hale getirmek ve olası sorunlar karşısında hata payını en aza indirmek suretiyle Türkiye’de bebek ölümlerini minimize etmek olduğunu söyledi. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Neonatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Yalaz ve 7 kişilik uzman ekibi tarafından verilen ve Lokman Hekim HASTANE'leri Yenidoğan Koordinatörü Prof. Dr. Ercan Kırımi’nin desteklediği eğitime kentte bulunan özel ve kamu hastanelerinden yaklaşık 35 doktor ve hemşire katıldı.

Eğitim sonrası İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Ege Üniversitesi Neonatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Yalaz, Türkiye’de yenidoğan bebek ölüm sayılarının son yıllarda son derece azaltıldığını söyledi. Prof. Dr. Yalaz, “Bu ölüm saylarını ve bakım koşullarını daha iyi noktaya getirebilecek bir takım eğitim faaliyetlerinde bulunmak lazım. Bizim yaptığımız bu iki günlük kurs içerisinde de yenidoğan yoğun bakımla ilgilenen çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanları, yenidoğan hekimleri, yenidoğanda çalışan hemşirelere son güncel bilgileri vermek ve yenidoğan yoğun bakımda karşılaştığımız sorunlara nasıl çözümler üretebiliriz. Bunları ortaya koymak ve sorunlu bebeklerin bilgisayar sensorlu nerdeyse canlı diyebileceğimiz maket bebeklerimiz üzerinde gerçek hastaymış gibi öğretmemeye çalışıyoruz” dedi.

“Kursun amacı Türkiye’de bebek ölümlerini minimize etmektir” Yaklaşık 2 yıldır başladıkları kursların 22.’sini Van’da verdiklerini anlatan Prof. Dr. Yalaz, “Van bölgesindeki çeşitli kamu ve özel hastanelerde çalışan 35 hekim ve hemşire hanıma iki günlük bir kurs verdik. Bu kursumuz bugüne kadar tüm Türkiye’de 22 kez yapıldı. Bir kez de Azerbaycan ve İstanbul’da yurtdışı katılımlı olmak üzere gerçekleşti. Şimdiye kadar toplam 911 kişiye bu kurslarımız verildi, verilmeye de devam ediliyor. 2017 yılında da 6-7 tane bu kurstan vermeyi planlıyoruz. Bu kursun amacı yenidoğan yoğun bakımda bebeklere bakım koşullarını daha iyi bir hale getirmek ve olası sorunlar karşısında hata payını en aza indirmek suretiyle Türkiye’de bebek ölümlerini minimize etmektir. Bu tamamen üniversitemizin kendi projesidir ve patent almıştır.

Türkiye’de bugüne kadar yapılmış ilk ve tek uygulamadır. Yurt dışı örneği yoktur” şeklinde konuştu. “22 ilde bu kurs uygulandı” Türk Neonatoloji Derneği başta olmak üzere kimi firmaların maddi anlamda kendilerine destek verdiğini de sözlerine ekleyen Yalaz, “Nerde ihtiyaç varsa orada bu kursu vermeye çalışıyoruz. Bugüne kadar da Edirne’den Van’a, Samsun’dan Adana’ya, İzmir’den Trabzon’a, Diyarbakır’dan İstanbul’a toplam 22 ilimizde bu kurs yapıldı ve devam edecektir. Erzurum ve Sivas bölgesinden de talep aldık. Ama daha kursumuzu gerçekleştiremedik.

Çok yoğun bir talep olmasına rağmen sadece iki ayda bir bu kursu gerçekleştirebiliyoruz. Çünkü büyük bir altyapı, emek ve planlama gerektiren bir kurstur. Bu kurs için materyallerimiz bizler Ege Üniversitesinde getiriyoruz. Neredeyse bir yenidoğan yoğun bakımı ünitesini buraya taşıyoruz” diye konuştu. Katılımcılar da burada verilen kurstan dolayı Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyeleri ve emeği geçenlere teşekkür ederek, son derece verimli bir kurs olduğunu ifade ettiler.


Comentários

A carregar...

Autor

Ortopedia e Traumatologia e 42 mais

Artigos relacionados